Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Ian Manners publicerar ny artikel om ‘Four ways to understand what’s going on with the US, Denmark and Greenland’ i The Conversation

Ian Manners the Conversation Four ways to understand, illustration.

Känner du dig överväldigad men inser behovet av att förstå vad som händer? Akademiska analytiska ramverk kan hjälpa. Europeiska länder, och Danmark i synnerhet, kämpar för att svara på hot från amerikanska tjänstemän om Grönlands framtid. Efter att framgångsrikt ha tagit ut Venezuelas ledning i en räd den 3 januari talar en stärkt amerikansk regering om att helt enkelt ta Grönland för sig själv.

Men den senaste utvecklingen visar att Trumps USA inte längre kan litas på som en långsiktig allierad – till Grönland och Danmark, EU och Europa. Detta är en kris som omsluter många länder och utlöses av många drivkrafter.

För att förstå denna komplexa situation kan vi använda fyra olika analytiska tillvägagångssätt från akademiskt tänkande. Dessa kan hjälpa oss att kontextualisera inte bara Grönlandsfallet, utan också den framväxande multipolära världen av "makt ger rätt".

Enligt analysföretaget The Conversation lästes artikeln över 80 000 gånger under de första två dagarna sedan publiceringen, inklusive syndikering av The Hindu och nyhetsaggregatorer som Google News och Yahoo News.

Artikel: https://theconversation.com/four-ways-to-understand-whats-going-on-with-the-us-denmark-and-greenland-272873

 Ian Manners webbsida: https://www.svet.lu.se/ian-manners